Mieszkańcy bloków lub kamienic są narażeni na różne nieciekawe, a czasem uciążliwe sytuacje, np.: kłócących się sąsiadów na klatce schodowej i włamania. Drzwi do domu lub mieszkania to jeden z najważniejszych elementów gwarantujących bezpieczeństwo domownikom. Powinny służyć latami, zabezpieczać przed hałasem, zimnem i włamaniem. Jednym słowem – dawać poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nie mamy wpływu na zachowanie sąsiadów, ale możemy zapewnić sobie maksymalne wyciszenie mieszkania i ochronę przed kradzieżą montując solidne drzwi wejściowe.
Najważniejsze kwestie przy wyborze dni wejściowych
Rozważając, który model drzwi wejściowych kupić, należy brać pod uwagę trzy podstawowe kwestie: rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, dźwiękoszczelność, zabezpieczenia antywłamaniowe i sposób otwierania.
Drzwi wyciszające
W blokach bardzo ważne jest utrzymanie ciszy w mieszkaniu. Hałas z klatki schodowej lub korytarza jest uciążliwy, może prowadzić do zmęczenia i rozdrażnienia. Drzwi wejściowe dźwiękoszczelne redukują hałas dzięki specjalnym wypełnieniom i uszczelkom. Elementami wypełnienia są płyty wiórowe i blacha aluminiowa. Niektóre modele drzwi wejściowych dźwiękoszczelnych mają dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, np.: stalowe pręty zamontowane w skrzydle drzwi, zamki i bolce antywłamaniowe. Wpływ na zachowanie właściwości dźwiękoszczelnych i antywłamaniowych ma sposób montażu – tylko prawidłowo osadzone drzwi chronią przed hałasem i włamaniem. Niewłaściwe osadzenie ościeżnicy lub złe dopasowanie skrzydła drzwi może osłabić ochronę. Ponadto drzwi wejściowe muszą być wyregulowane, nie mogą się zamykać ani zbyt ciasno, ani zbyt lekko.
Wymiary drzwi i normy bezpieczeństwa
Minimalne według prawa rozmiary drzwi wejściowych 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Zdarzają się jeszcze drzwi o szerokości 80 cm, stosowane głównie w starszym budownictwie.
Miarą jakości drzwi wejściowych jest posiadanie atestów. Najważniejszym jest atest Instytutu Technologii Budowlanej. Dobre drzwi wejściowe powinny także posiadać certyfikat nadany przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej, który przyznawany jest on na podstawie europejskiej normy PN-EN 14351-1+A1:2010. Do uzyskania certyfikatów i atestów konieczne jest pozytywne przejście prób antywłamaniowych z użyciem popularnych narzędzi i sposobów włamania się do mieszkania chronionego przez wybrany model drzwi. Istnieją cztery klasy bezpieczeństwa drzwi. Drzwi standardowe oznaczają ochronę przed włamywaczami posługującymi się jedynie siłą fizyczną. Z kolei klasa czwarta drzwi antywłamaniowych to najlepszy produkt, ponieważ do mieszkania nie dostanie się złodziej, choćby używał wiertarki, śrubokrętu i łomu.
Jeżeli drzwi antywłamaniowe mają bardzo niską cenę, to istnieje ryzyko, że „antywłamaniowe” są tylko z nazwy i nie mają żadnych certyfikatów jakości i nie są sprawdzone pod tym względem. Solidne drzwi antywłamaniowe powinny mieć przynajmniej trzy zawiasy oraz bolce antywyważeniowe od strony zawiasów i kilka innych zabezpieczeń.