Porady

Jaki beton do budowy fundamentów: b20 czy b25?

Jaki beton do budowy fundamentów b20 czy b25
Jaki beton do budowy fundamentów b20 czy b25

Beton jest jednym z popularniejszych materiałów budowlanych. W jego skład wchodzi spoiwo – czyli cement, wypełniacz, czyli kruszywo, a także domieszki wpływające na właściwości mieszanki oraz woda. Podczas budowy domu z pewnością będziesz sięgał po kilka rodzajów betonu. W sklepach znajdziesz gotowe mieszanki, które z kolei wykorzystasz do wielu prac w ogrodzie. Duża liczba produktów o różnej klasie i parametrach może powodować problemy z prawidłowym doborem materiału. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o dwóch najpopularniejszych mieszankach betonowych b20 i b25.

Beton b20 i b25 – różnice

Na rynku znajdziesz betony o różnej klasie. Oznaczane są zazwyczaj liczbą po literze b. I tak w sklepach budowlanych znajdziesz beton b10, ale także b15, b20 czy b25. Im liczba jest wyższa, tym mieszanka nią oznaczona jest bardziej wytrzymała. Co wpływa na wytrzymałość betonu? Przede wszystkim procentowa zawartość cementu i wskaźnik wodno-spoinowy. Dlatego produkty o wyższej klasie mają w swoim składzie więcej cementu, a do ich rozrobienia potrzebna jest mniejsza ilość wody.

Zatem największą różnicą pomiędzy betonem b20 i b25 jest skład. W tym pierwszym udział cementu jest mniejszy niż w drugim. Do przygotowania gotowej do użycia masy potrzebna jest także większa ilość wody. Wszystko to wpływa na późniejsze parametry techniczne stwardniałego betonu. Beton b20 jest mniej wytrzymały od betonu b25. Wpływa to na nieco inne sposoby wykorzystania obu mieszanek.

Różnice zachodzą także w cenie obu mieszanek. Beton b20 jest tańszy od betonu b25, co często prowadzi do nieodpowiedniego wyboru mieszanki w celu zaoszczędzenia na materiałach budowlanych.

Beton b20 i b25 – zastosowanie

Klasy betonu pomogą Ci w dobrze odpowiedniego materiału do zaplanowanych prac. Jednym z popularniejszych betonów jest b20. Z powodzeniem możesz go użyć do budowy fundamentów, ścian piwnic czy stropów.

Z kolei beton b25 jako wytrzymalszą mieszanką. Doskonale nadaje się do budowy fundamentów, ścian, stropów, posadzek, schodów czy nadporoży. Znajduje zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, inżynieryjnym, ale także niemieszkaniowym. Sięga się po niego podczas budowania hal produkcyjnych czy magazynów.

Oba rodzaje betonu nadają się do budowy fundamentów. Który zatem wybrać? Jeśli beton b20 jest tańszy, być może uda się zaoszczędzić na materiałach? Warto zaznaczyć, że różnica w cenie obu mieszanek nie jest duża, jednak we właściwościach wytrzymałościowych już tak. Beton b20 jest odporny na nacisk o sile 20 MPa, a beton b25 na nacisk o sile 25 MPa. Wielu konstruktorów zaleca zatem stosowanie betonu b25 na fundamenty szczególnie pod domy mieszkalne i budynki przemysłowe. Dzięki temu konstrukcja budynku jest stabilniejsza.

W sklepach budowlanych znajdziesz beton o różnej klasie. Najpopularniejsze podczas budowy domu są beton b20 i beton b25. Różnią się one ceną i wytrzymałością. Podczas budowy fundamentów pod dom nie warto jednak szukać oszczędności i lepiej wybrać mieszankę wytrzymalszą, czyli b25.

Related posts
Porady

Safety Jogger - Twoje rozwiązanie na bezpieczne miejsce pracy

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle istotne dla pracowników i pracodawców. Nie ma…
Read more
Porady

Wiercenie w kafelkach - wiercenie otworów w płytkach

Kafelki ceramiczne to standard wykończenia podłogi i ścian w łazience, kuchni, przedpokoju, czy…
Read more
Porady

Łazienka dla seniora

Funkcjonalny dom musi zapewniać wszystkim domownikom warunki życia odpowiednie do ich potrzeb.
Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *