Porady

Łazienka dla seniora

Łazienka dla seniora
Łazienka dla seniora

Funkcjonalny dom musi zapewniać wszystkim domownikom warunki życia odpowiednie do ich potrzeb. Najwięcej problemów w korzystaniu z domowych urządzeń mają osoby starsze i domownicy borykający się z niepełnosprawnością. Przy urządzaniu domu, warto zadbać o to, aby senior lub osoba z niepełnosprawnością mogła swobodnie korzystać ze wszystkich pomieszczeń i przedmiotów. Dostępna jest cała gama akcesoriów ułatwiających życie osobom o obniżonej sprawności fizycznej.

Problematyczne korzystanie z łazienki

Swobodne korzystanie z łazienki jest dla osób z obniżoną sprawnością sprawą godności i w ich przekonaniu świadczy o samodzielności. Umycie się, skorzystanie z toalety jest dla tych osób wyzwaniem, dlatego warto zainstalować usprawnienia, które pozwolą im na samodzielność i podniosą komfort życia. Dopóki dana osoba nie jest człowiekiem całkowicie pozbawionym sprawności – osobą leżącą, chce korzystać z toalety bez pomocy rodziny, czy opiekuna.

Przydatne akcesoria

Akcesoria do kąpieli dla osób w podeszłym wieku i niepełnosprawnych ułatwiają im samodzielne wykonanie higienicznych czynności. Najchętniej wybierane są:  uchwyty i siedziska. Nie są drogie, a znacząco podnoszą komfort życia osób niecieszących się pełną sprawnością i dobrym zdrowiem. Uchwyty mają najczęściej chropowatą lub rowkowaną powierzchnię, co umożliwia złapanie się na nie nawet przy mokrych rękach.

Bezpieczna kąpiel

Ograniczona sprawność przejawia się w problemach z wejściem do wanny/brodzika, ze wstawaniem, siadaniem, schylaniem się, utrzymaniem równowagi i uniemożliwia lub bardzo utrudnia samodzielną kąpiel. Często rodzina musi pomagać starszej lub niepełnosprawnej osobie w wykonaniu tych czynności i w dbaniu o higienę. Przystosowanie łazienki do potrzeb tych osób nie wymaga wielkiej przebudowy i nie generuje olbrzymich kosztów. Wystarczy do kabiny prysznicowej zamontować uchwyty i zakupić brodzik z niskim progiem.  Można zakupić specjalne siedzisko wstawiane do kabiny prysznicowej, które nie ślizga się (ma podkładki antypoślizgowe) i ułatwia użytkownikowi kąpiel. Uchwyty powinny być zamontowane na wysokości dopasowanej do wzrostu osoby korzystającej. Siedziska mogą być używane także do wanny, co zapobiega trudnościom z siadaniem i wstaniem.

Uchwyty przy toalecie

Osoba poruszająca się na wózku lub za pomocą chodzika potrzebuje specjalnych uchwytów montowanych po obu stronach toalety, które  umożliwiają bezpieczne załatwienie potrzeb fizjologicznych. Ważne jest, aby umywalka była jak najbliżej ubikacji, na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”.

 Wszystkie uchwyty i siedziska, z których ma korzystać osoba z obniżoną sprawnością, powinny solidne. Uchwyty muszą być trwale zamontowane. Na wysokości właściwej dla schorowanej osoby powinny być przybory do pielęgnacji i kąpieli, np.: mydło, gąbka, żel pod prysznic, szampon do włosów, akcesoria do mycia zębów. Uchwyty i siedziska mogą przydać się kobietom, które nie dawno urodziły dziecko, są w okresie połogu i schylanie się w celu umycia dolnych części ciała sprawia im ból.

Related posts
Porady

Safety Jogger - Twoje rozwiązanie na bezpieczne miejsce pracy

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle istotne dla pracowników i pracodawców. Nie ma…
Read more
Porady

Jaki beton do budowy fundamentów: b20 czy b25?

Beton jest jednym z popularniejszych materiałów budowlanych. W jego skład wchodzi spoiwo…
Read more
Porady

Wiercenie w kafelkach - wiercenie otworów w płytkach

Kafelki ceramiczne to standard wykończenia podłogi i ścian w łazience, kuchni, przedpokoju, czy…
Read more

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *