Dombudowa.pl

Przycinanie i formowanie świerków

Przycinanie i formowanie świerków

Przycinanie i formowanie świerków

Świerki są piękną ozdobą ogrodu. Występują również w naturze, głównie na terenach górzystych. Ich piękny stożkowy kształt i wiecznie zielona barwa wzbudzają zachwyt. Świerki powszechnie kojarzone są z choinką i świąteczną atmosferą. Uprawa świerka w ogrodzie nie przysparza większych problemów, pod warunkiem, że podłoże jest odpowiednie dla tego drzewa, a właściciel pamięta o regularnym przycinaniu świerków. W naturze jego naturalnym środowiskiem są niezbyt zasobne gleby piaszczysto-gliniaste.

Wiele gatunków

Pod nazwą świerk ukrywa się kilka gatunków drzew: świerk srebrny, serbski, biały, kłujący, czy kaukaski, to tylko kilka z licznej rodziny gatunków ozdobnych, które znakomicie wyglądają w ogrodzie. Świerk dobrze znosi przesadzanie, nawet dużego drzewa. Sięgają po niego osoby, które nie mają doświadczenia w uprawie roślin, zakładające po raz pierwszy ogród. Rzadko zdarza się, aby sadzonki nie przyjęły się i drzewo nie wyrosło. Ważne jest, aby pozyskać sadzonki z pewnych źródeł.

Najlepszy okres na sadzenie świerków

Świerki najlepiej sadzić jesienią, zanim pojawią się pierwsze przymrozki. Drzewko posadzone w październiku zdąży ukorzenić zanim świat pokryje biały puch. Przy sadzeniu należy uważać obfite ukorzenienie i zwrócić uwagę na ta, aby gleba nie była zanieczyszczona i przesuszona. Przed włożeniem sadzonki trzeba glebę nawozić. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie świerków.

Konieczność przycinania świerków

Świerki charakteryzują się szybkim wzrostem, dlatego regularne przycinanie tych drzew jest koniecznością i pomaga zachować ładnie wybarwioną i gęstą roślinę.  Przycinanie świerków należy rozpocząć wczesną wiosną, zanim rozpocznie się okres wegetacji.

Pierwsze wiosenne przycinanie

Przycinanie świerka rozpoczyna się od usunięcia zniszczonych, chorych, złamanych pędów. W celu regulacji wzrostu usuwa się tylko takie młode przyrosty lub chore pędy, które zakłócają wzrost zdrowych pędów. Przycina się wszystkie pędy zachodzące na inne rośliny.

Częstotliwość podcinania świerków

Botanicy i ogrodnicy radzą, aby przycinać świerki 3 razy w roku. Drugie przycinanie powinno odbyć się późną wiosną,na przełomie maja i czerwca a trzecie latem. Jeżeli drzewa zaatakuje mszyca, trzeba usunąć wszystkie zainfekowane gałęzie i je zutylizować. Drugie cięcie powinno obejmować jedną trzecią tegorocznego przyrostu. Iglaków nie wolno przycinać później niż w sierpniu, ponieważ późniejsze cięcie może osłabić odporność drzewa na niskie temperatury. Nie wolno dopuścić do sytuacji, aby drzewo miało więcej niż jeden wierzchołek, bo naraża to drzewko na złamanie w okresie zimowym.

Świerki dobrze znoszą cięcia i są znakomitym materiałem na żywopłoty. Można z nich tworzyć niestandardowe kształty. Do tworzenia żywopłotu idealne są następujące gatunki: świerk kłujący, biały oraz pospolity.  Świerki po kilku latach tracą dolne gałęzie. Wyjątkiem jest świerk serbski, który nie traci dolnych gałęzi. Świerki są powszechnym widokiem w polskich ogrodach.

Exit mobile version