Budowa

Metr bieżący a metr kwadratowy. Jaka jest różnica, jak liczyć metry?

Metr bieżący a metr kwadratowy. Jaka jest różnica, jak liczyć metry
Metr bieżący a metr kwadratowy. Jaka jest różnica, jak liczyć metry

W Polsce rośnie sprzedaż mieszkań i liczba budowanych domów. Nie maleje zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. Bez względu na to, czy planowana jest budowa domu, czy urządzanie kupionego lub wynajętego mieszkania, a może tylko położenie nowej podłogi, konieczna jest znajomość pojęć: metr bieżący/metr kwadratowy.  Rozumienie powyższych terminów pomaga uniknąć błędów podczas budowy lub urządzania wnętrza, co pozwala na duże oszczędności podczas zakupu materiałów.

Skutki nieznajomości pojęć: metr bieżący i metr kwadratowy

Ceny materiałów i usług budowlanych są dość wysokie. Cena przeważnie jest podawana za metr kwadratowy lub bieżący. Sprzedawcy oferują liczne promocje, jeżeli klient kupi określoną w metrach ilość towaru. Znajomość powyższych jednostek miary może uratować portfel osoby robiącej zakupy materiałów budowlanych, ponieważ nie kupi za dużej ilości. W sytuacji wyboru materiałów budowlanych okazuje się, że podstawowa wiedza z matematyki jest potrzebna i może pomóc w stworzeniu miarodajnego kosztorysu.

Metr bieżący/metr kwadratowy

Metr bieżący to jednostka, która dokładnie określa pomiar. Może pomóc w określeniu, czy wybrana kanapa zmieści się w danym miejscu, czy trzeba ją postawić gdzieś indziej. Metr kwadratowy to jednostka pola powierzchni . Aby go obliczyć, trzeba pomnożyć ze sobą dwa wymiary: długości i szerokości. Jeżeli chcemy pomalować stół, który ma 3 metry długości i 2 szerokości, to znaczy, że trzeba przygotować taką ilość farby, aby pomalować 6 metrów kwadratowych powierzchni. Metr kwadratowy jest większy niż metr bieżący. Przy zakupie płytek, kostki, farby bierze się pod uwagę metry kwadratowe.

Metr bieżący i kwadratowy w cenach usług budowlanych

Usługi takie jak: montaż parapetów i okien, uzupełnianie ubytków elewacji liczone są w metrach bieżących. Z kolei w metrach kwadratowych podawane jest rozliczenie za wykonanie takich prac jak: malowanie, gipsowanie, zrywanie tapety, wylewanie betonu, układanie płytek.  Bywa , że jeden wykonawca rozlicza wykonanie danej usługi w metrach kwadratowych, a inny w metrach bieżących. Z pozoru są znaczne różnice w cenie. Jednak po dokładnym przeliczeniu kosztów okazuje się, że ceny za daną usługę są podobne i cena nie będzie najbardziej miarodajnym kryterium wyboru wykonawcy. Zaleca się, aby firmę do wykonania usług remontowo-budowlanych wybierać po zapoznaniu się z ofertą i opiniami byłych klientów.

Pomoc profesjonalnych sprzedawców

Markety budowlane i mniejsze sklep z tym asortymentem zatrudniają wykwalifikowanych w branży sprzedawców, którzy pomogą w doborze ilości potrzebnych materiałów. Przed wizytą w sklepie z artykułami budowlanymi i wnętrzarskimi, warto wykonać wszystkie pomiary.

Specjaliści zalecają ostrożne podchodzenie do wszelkich promocji i dokładnie sprawdzić, czy kupno towaru objętego rabatem naprawdę jest opłacalne. Przy kupowaniu materiałów budowlanych najważniejsze jest, aby zakupić odpowiednią ilość wysokiej jakości towaru.

Related posts
Budowa

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

Budownictwo ze względu na swoje znaczenie dla gospodarki i życia społecznego jest ujęte w szereg…
Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *