Porady

Wiercenie w kafelkach – wiercenie otworów w płytkach

Wiercenie w kafelkach - wiercenie otworów w płytkach
Wiercenie w kafelkach - wiercenie otworów w płytkach

Kafelki ceramiczne to standard wykończenia podłogi i ścian w łazience, kuchni, przedpokoju, czy na tarasie. Chronią ściany przed wilgocią, zabrudzeniami, porysowaniem, pękaniem. Bogactwo wzorów, kolorów, rozmiarów sprawia, że można wybrać produkt, który idealnie pasuje do danego wnętrza. Czasem trzeba dodać w pomieszczeniu trochę praktycznych elementów, np. wieszak, półkę ścienną, witrynę, lusterko, czy szafkę i pojawia się problem z wierceniem w kafelkach. Czy można wiercić w kafelkach? Tak,  pod warunkiem zachowania kilku zasad.

Konieczność wiercenia w kafelkach

Podczas wiercenia tworzy się straszny bałagan. Jest to wystarczająco dobry powód, aby unikać wiercenia w ścianach i w miarę możliwości korzystać z taśm montażowych. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich obciążeń na półce lub wieszaku. W przypadku szafki kuchennej lub łazienkowej przewidywane obciążenie jest znacznie większe, niż wytrzymują taśmy montażowe i konieczne jest wiercenie w kafelkach.

Wiele osób obawia się, że wiercenie w glazurze może uszkodzić kafelki i ich odpadnięcie od ściany.  Na szczęście są sposoby na to, aby wiercić w płytkach bez uszkodzenia cennego materiału. Podstawami bezpiecznego i bezproblemowego wiercenia są: odpowiednia wiertarka i dobre wiertło, dostosowane do delikatnego materiału.

Wiertarka udarowa z regulacją prędkości

Wiercenie w glazurze wymaga użycia wiertarki udarowej z regulacją prędkości obrotów. Zapewnia to precyzyjne wiercenie otworów. Odradza się włączanie udaru na pierwszym etapie wiercenia otworów w płytkach, bo wtedy można uszkodzić glazurę. Udar uruchamia się dopiero po przewierceniu płytki i dostaniu się do gołej ściany.

Wiertła do określonego rodzaju glazury

Wykafelkowanie ściany wymaga ogromnego nakładu pracy i sporych kosztów. Nic dziwnego, że sama myśl o wierceniu w płytkach ceramicznych wprowadza niepokój. Rodzi się pytanie: jakie wiertło do płytek? Najważniejsze, aby wiertło było dobrej jakości.  Płytki ceramiczne należy rozwiercać przy użyciu wierteł do szkła i glazury. Najlepsze wiertła do kafelek mają końcówkę diamentową, ale i tak należy je stosować na małych obrotach. Przed pracą należy schłodzić wiertła i dość często przerywać wiercenie, aby zanurzyć koronkę w zimnej wodzie. Utworzone za ich pomocą otwory są precyzyjne, a ich krawędzie gładkie i niewyszczerbione. Średnicę wiertła dobra się  do wielkości kołka. Aby wyciąć duży otwór w ścianie trzeba zacząć od mniejszego otworu, a potem go rozwiercać.  Otwory o dużej średnicy wykonuje się  przy użyciu otwornicy, zamontowanej do wiertarki. 

Wiercenie otworów w płytkach ceramicznych wymaga przede wszystkim posiadania wysokiej jakości wierteł.  Warto wiedzieć, że wiertła diamentowe doskonale sprawdzają się do wiercenia w płytkach gresowych, które są twardsze od swoich ceramicznych odpowiedników. Jest to produkt droższy, ale może być używany przez wiele lat. Wiercenie w płytkach jest możliwe za pomocą wierteł do metalu, ale trzeba zachować ostrożność.

Zabezpieczenie płytek na czas wiercenia

Wiercenie w płytkach gresowych i ceramicznych może spowodować ich zniszczenie. Przykrych sytuacji da się uniknąć, o  ile zabezpieczy się glazurę przed pracami remontowymi. Wystarczy przykleić taśmę malarską na płytkę. Zabezpiecza ona płytki przed pękaniem i odpryskami oraz uniemożliwia ślizganie się wiertła po glazurze.  Bez względu na rodzaj narzędzi wiercenie w płytkach ceramicznych i gresowych należy wykonać ostrożnie i delikatnie.

Przygotowanie do wiercenia

Zanim zaczną się prace przy wierceniu, należy zaznaczyć na płytce miejsce, w którym powstanie otwór i dobrać wiertło do średnicy otworu. Kołki rozporowe należy dobrać do zakładanego obciążenia półki lub szafki.

Wiercenie w narożnikach płytek to nie jest dobry pomysł, ponieważ są one bardziej narażone na pęknięcia.  Przed przystąpieniem do wiercenia, warto sprawdzić, czy na linii wiertła nie ma żadnych kabli lub rur. W płytkach trzeba wiercić delikatnie i bez udaru.  Precyzja pozwala przejść przez niewielki remont bez uszkodzenia płytek.

Related posts
Porady

Safety Jogger - Twoje rozwiązanie na bezpieczne miejsce pracy

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle istotne dla pracowników i pracodawców. Nie ma…
Read more
Porady

Jaki beton do budowy fundamentów: b20 czy b25?

Beton jest jednym z popularniejszych materiałów budowlanych. W jego skład wchodzi spoiwo…
Read more
Porady

Łazienka dla seniora

Funkcjonalny dom musi zapewniać wszystkim domownikom warunki życia odpowiednie do ich potrzeb.
Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *